co to za rurka?? obok kolektora ssacego - wisi bezwladnie :)

Tematy w trakcie przenoszenia do odpowiednich dzialow
TomCat
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: 14 gru śr, 2005 7:08 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Rzeszów

co to za rurka?? obok kolektora ssacego - wisi bezwladnie :)

Post autor: TomCat »

Witam :D
na wtspie zaznaczam ze jestem nowy

mam peugeot 309, ale że z 205 to bratnie samochody osmielam sie prosic o pomoc tutaj :roll:

moje autko peugeot 309, rocznik '93, poj 1,4 na monowtrysku

poniezej na 3 zdjeciach, (postaram sie je jakos wkleic, ale tez linki zalaczam jakby mi sie nie udalo :P ) pokazuje o ktora rorke mi chodzi, nie wiem co to jest wisi tak bezwladnie nic sie z nia nielaczy - no, tez poniekad z mojej przyczyny.

kiedys bylo to polaczone z rurka zaznaczona na niebiesko na zdj nr 3 czyli ta teoretycznie idącą do klektora ssącego, natomisat do kolejktora ssacego nic nie szlo ( byl tam pusty wtyk i ssalo sobie powietrze z otoczenia - jacys mechanicy tak to zrobili za czasow posiadania auta przez poprzedniego wlasciciela), kiedys zobaczylem gdzies na zdjeciach (osob zamiszczajacych oferte sprzedazy peugeotow 309 - zdjecia nie byly wyrazne ale to dojrzalem) ze ta rurka co jest na niebiesko na 3 zdjeciu powinna tak isc jak teraz jest na zdjeciu - czyli to powinno byc jej wlasciwe usytuowanie

zdj nr 1 http://www.republika.pl/nookia/1peugeot.jpgzdj nr 2 http://www.republika.pl/nookia/2peugeot.jpg
zdj nr 3 http://www.republika.pl/nookia/3peugeot.jpg

ale co z ta pokurczasta rurka co mi zostala :shock:

na zdj nr 3 pokazuje gdzie jest wlot do koloktora ssacego niebieska strzalka natomiast czerwoną na kazdym zdjeciu - o ktorą rurke mi chodzi

bardzo prosze o pomoc bo nie wiem czy moge tak z tym jezdzic :?: :?: :roll:

Załączniki
1peugeot.jpg
1peugeot.jpg (51.59 KiB) Przejrzano 3551 razy
2peugeot.jpg
2peugeot.jpg (64.43 KiB) Przejrzano 3551 razy
3peugeot.jpg
3peugeot.jpg (54.59 KiB) Przejrzano 3551 razy
Awatar użytkownika
aule
Uzalezniony
Posty: 611
Rejestracja: 20 wrz wt, 2005 8:38 pm
Posiadany PUG: 205 1,4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: aule »

:? :? thinking.......

Ja miałem taką rurkę u siebie i to jest pozostałość po odmach. Teraz jest ona zaślepiona i nic nie przeszkadza.

Zobacz czy jak jest uruchomiony silnik to czy ssie. Jak tak to może yć taka jak u mnie.

Zdjęcia trochę zbyt blisko jak na moją orientację ale myślę dalej...
Awatar użytkownika
aule
Uzalezniony
Posty: 611
Rejestracja: 20 wrz wt, 2005 8:38 pm
Posiadany PUG: 205 1,4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: aule »

Chociaż odpowietrzenie odmy to właśnie ta niebieska rurka co ją zaznaczyłeś na 1zdjęciu.

Ciekawe :?
TomCat
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: 14 gru śr, 2005 7:08 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: TomCat »

hmm...
:roll: to ja nic nie wiem, powineinem cos z tym robic ??

a wlasnie sprawdzilem i wydawac by sie moglo ze nic nie ssie, no ale jednak kiedys mechnicy polaczyli ja z ta niebieska czy to jakis ich blad ??

i czy moge tak z tym jezdzic?? czy moze zaslepic to jakos, moze podczas jazdy cos ssie a nie powinno, albo powinno i wtedy moze powinno ssac przefiltrowane powiewtrze a tym samym powinno byc polczone tam do niebieskiej

w koncu jakis zamysl producent z tym mial byc moze :?

a swoja droga ja malo obenznay jestem , co to sa odmy ?? :oops:
Awatar użytkownika
deejay
Uzalezniony
Posty: 900
Rejestracja: 11 sty wt, 2005 7:37 pm
Posiadany PUG: 1,6 GTI
Numer Gadu-gadu: 3788033
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: deejay »

aule jaka odma?? chyba podciśnienie i pewnie by ssało ale na drugim końcu. Tomcat poszukaj dobrze gdzieś pewnie pod przepustnicą będzie wolny kruciec na ten wężyk
PEUGEOT 205 1.6 GTI
Obrazek
TomCat
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: 14 gru śr, 2005 7:08 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: TomCat »

tak zrobie jutro jak bedzie jasno na pewno poszukam :) choc czy cos znajde to nie wiem, ale w koncu do czegos to tam jest :P

ale jeszze zanim nastapi jutro jak ktos ma jakis pomysl niech pisze bede wiedzial gdzie szukac dokladniej jak cos :D
Awatar użytkownika
zawodowiecleon81
Junior
Posty: 120
Rejestracja: 16 mar śr, 2005 9:45 am

Post autor: zawodowiecleon81 »

nie mam tego silnika, ale mi to wyglada na podcisnienie od ssawki wyprzedzajacej zaplon na wyzszych obrotach
niemożliwe od ręki, cuda w trzy dni !!!
Awatar użytkownika
aule
Uzalezniony
Posty: 611
Rejestracja: 20 wrz wt, 2005 8:38 pm
Posiadany PUG: 205 1,4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: aule »

Tak, rurka o której mówiłem ma podciśnienie ale jest podłączona w miejsce, w które dochodzi odpwietrzenie odmy. Potocznie sie o tym tak mówi kolego deejey.

Odma to taka rura która odbiera nadmiar powietrza znad zaworów. U mnie wsadzona do butelki.

To też może być ssawka do wyprzedzenia zapłonu. Trzeba zbaczyć czy przy aparacie zapłonowym jest wolny krociec.
Awatar użytkownika
deejay
Uzalezniony
Posty: 900
Rejestracja: 11 sty wt, 2005 7:37 pm
Posiadany PUG: 1,6 GTI
Numer Gadu-gadu: 3788033
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: deejay »

poprostu jakieś podcisnienie spadło z krućca. Niestety nie widzę tego silnika ale napewno jest odpowiednie miejsce na ten wężyk. Kolego aule podciśnienie to podciśnienie a odma to odma :) i nigdy sie chyba nie spotykają te węże. Odma jest zawsze nad przepustnicą a wszystkie podciśnienia pod
PEUGEOT 205 1.6 GTI
Obrazek
Awatar użytkownika
aule
Uzalezniony
Posty: 611
Rejestracja: 20 wrz wt, 2005 8:38 pm
Posiadany PUG: 205 1,4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: aule »

deejay : To znaczy, że nadal nie wiesz o czym ja mówiłem. W GTI to jest inaczej rozwiązane niz w silniku o którym tutaj piszemy jak i w moim. Radzę poszerzać horyzonty a nie mierzyć wszystko swoją miarą. może jak bedę miałe dzisiaj czas to załączę osobne zdjęcie z opisem abyś się mógł bardziej zorientowac o jakiej rurce mówiłem. A jakbyś poczytał na forum o wywalaniu odmy to byś zobaczył że tam się mowi o dwóch rurkach.
Awatar użytkownika
deejay
Uzalezniony
Posty: 900
Rejestracja: 11 sty wt, 2005 7:37 pm
Posiadany PUG: 1,6 GTI
Numer Gadu-gadu: 3788033
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: deejay »

no to czekam
PEUGEOT 205 1.6 GTI
Obrazek
Awatar użytkownika
aule
Uzalezniony
Posty: 611
Rejestracja: 20 wrz wt, 2005 8:38 pm
Posiadany PUG: 205 1,4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: aule »

Bardzo proszę.

1-Odma
2-Miejsce w które wchodzi odma oraz rurka, o której mówiłem
3-Rurka, o której mówiłem. Schodzi pod przepustnice. W aucie z monowtryskiem jest tak samo. A jeżeli chodzi o podciśnienie do przyśpieszania zapłonu to jest gdzie indziej i z tym obwodem nie ma nic wspólnego.

pozdro
Załączniki
peugeot0998ow2.jpg
peugeot0998ow2.jpg (72.78 KiB) Przejrzano 3478 razy
TomCat
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: 14 gru śr, 2005 7:08 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: TomCat »

to tak, po kolei

w aparacie zaplonowym szukalem jest rurka ktora zaznaczam na fioletowo na zdjeciu nr 2, ona leci do aparatu zaplonowego a nie ma tam innej mozliwosci aby cos "wetkac" 8)

wszedzie indziej szukalem ale nic nie ma zadnego kroćca gdzieby to wetkac, sam juz nie wiem, oglupialem troche (chciaz zapewne przeoczylem cos no bo gdzies musi byc podpieta)

w sumie mam gaz zamontowany moze ona byla kiedys potrzebna do czegos jak go nie bylo a teraz do niczego nie jest potrzebna

zastanawiam sie czy ta rurka o ktora mi chodzi - ta czerona nie powinnabyla byc spieta z ta na fioletowo, bo ta sama srednica i taka sama "materialowo gumowa" - ale z kolei co by zostalo tam gdzie jest podpieta ta fioletowa teraz :?:

sam juz niewiem, bardzo prosze o pomoc bo ja zero kumy w tym temacie :shock:

a swoja droga glupie pytanie jeszcze, gdzie jest przepustnica i potencjometr, przypuszczam ze to niedaleko tej rurki ale tam wszystko w okolicy dokladnie 3 razy ogladnalem i nic zero mozliwosci podpiecia :roll:
Załączniki
1.JPG
1.JPG (83.48 KiB) Przejrzano 3465 razy
2.JPG
2.JPG (61.25 KiB) Przejrzano 3465 razy
Awatar użytkownika
aule
Uzalezniony
Posty: 611
Rejestracja: 20 wrz wt, 2005 8:38 pm
Posiadany PUG: 205 1,4
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: aule »

Ale bałagan :shock: :shock:

Moje pytanie jest następujące bo juz zaczynam kumać co tam masz ale dla rozpoznania. Z pokrywy łaczącej filtr powietyrza z wtryskami, po prawej stronie wychodzą dwie rurki. Jedna ta bliżej wychodzi do tego ufo przy wlocie powietrza a dróga gdzie idzie?? do czego jest podpięta??

Przesyłam Ci zdjecie poprzedniej konfiguracji pod moją maską. Mam silnik 1.1 i gaźnik ale rurki popodpinane są podobnie.

Więc w miejscu w którym dochodzi odma (chyba już wiesz co to) u mnie był zatkany kawałek węża korkiem po szmpanie (prowizorka teraz już tego niema) obok odchodzi w dół taka sama rurka co u Ciebie (ta pod przepustnicę) ale w prawo z tego samego miejsca odchodzi rurka i jast podpięta do pierwszego kroćca z prawej. Z drógiego dopiero wychodzi rurka do ufo od ciepłego powietrza ( tego na początku układu dolotowego).
To jest obwód który był orginalnie.

Jeżeli chodzi o rurkę do aparatu zapłonowego to tak jak pisałem z deejay wcześniej ona omija ten układ (nie ma nic z nim wspulnego) i prawedopodobnie jest to ta Twoja rurka, o która pytasz.

Jeżeli chodzi o to gdzie jest przepustnica to do niej jest podpięta linka od gazu.
TomCat
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: 14 gru śr, 2005 7:08 pm
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: TomCat »

wiec u mnie jest zupelnie inaczej
na zdjeciu oznaczylem kilka punktow, ta rurka na niebiesko to tak jak u cioebie leci pod przespustnice - zdaje sie ze do kolektora ssacego

ta co leci w prawo od tej co leci do koloktora to u mnie leci do ufo a nie do tego krocca pierwszego z prawej jak u ciebie

natomiast brazowymi koleczkami zaznaczylem miejsca w ktore udaja sie u mnie rurki wylatujace z pokrywy po prawej stronie

ja jak kupilem auto ogolenie mialem namieszane przypusczam ze cos mi mechanicy wczesniej namieszali i popodlaczali tak jak im bylo wygodniej wiec nie wiem czy mam to dobrze

a w takim razie rurka o ktora mi chodzi gdzie moze miec ten wlot w aparacie zaplonowym ??

jak znaajde wlot do tego aparatu to ja tam poprowadze, a kiedys jak dorwe jakiegos peugeocika 309 podobnego to zatrzymam delikwenta prowadzaacego go i zajrze mu pod maske aby sie dowiedziac jak te modele maja, czesto podrozoje z aparatem wiec pstrykne fotrke i wtedy zamieszcze tu hehe :)

ale "aule" jakbys mial jakis pomysl co powieienm z tym zrobic to prosze napisz, i tak dzieki ogromne za zainteresowanie i pomoc :)
Załączniki
1_596.jpg
1_596.jpg (66.45 KiB) Przejrzano 3450 razy
ODPOWIEDZ