Zmniejszenie zużycia benzyny

Dyskusje na temat serwisowania, naprawiania oraz modyfikowania silnikow typu TU.
roland.g

Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: roland.g »

Witam.

Od niedawna jestem wlascicielem Peugeota 205 Roland Garros :D Silnikj\ oczywiście 1.4, tylko jedna rzecz mnie zastanawia, slyszalem że jest to jeden z najoszczędniejszych silników peugeota, jednak zużywa trochę więcej niż myślałem... ok. 10l / 100 w mieście. Czy wiecie może, w jaki sposób można zmniejszyć zużycie paliwa...? :idea:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
leniviec
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 24 cze ndz, 2007 10:12 pm
Posiadany PUG: Peugeot 205 XS
Numer Gadu-gadu: 2371553
Lokalizacja: okolice Lublina

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: leniviec »

Witam ja mam tez 1,4 ale Green i moj ma podobny apetyt w mieście a jedyna rada to nie przekraczac 3000rpm na obrotomierzu to może cos spadnie spalanie. Pozdro
bez_polotu
Junior
Posty: 311
Rejestracja: 12 lip czw, 2007 11:42 pm
Posiadany PUG: 406 TS6
Numer Gadu-gadu: 0

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: bez_polotu »

Ja też mam silnik 1,4 w moim XS i średnie spalanie w mieście to około 8l/100km droga jaką pokonuje codziennie to 2x12km więc silnik mi się nawet nie zdąży rozgrzać, staram się jeździć ekonomicznie silnik kręcę tak od 1900-3200 obr/min. i staram sie w miarę szybko wrzucać 5 bieg tak że czasem jeżdżę 60km/h na piątce i wtedy mam coś około 2500obr/min.
Rada poprzednika jest bardzo dobra jak sie nie musi lepiej nie przekraczać 3500obr/min.
"The Greatest Thing You Will Ever Learn, Is Just to love, and Be Loved in Return."
Awatar użytkownika
DJPreZes
Moderator
Posty: 4593
Rejestracja: 01 sie ndz, 2004 6:40 pm
Posiadany PUG: Roland Garros/307
Numer Gadu-gadu: 2516096
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: DJPreZes »

osmolov pisze:Ja też mam silnik 1,4 w moim XS i średnie spalanie w mieście to około 8l/100km droga jaką pokonuje codziennie to 2x12km więc silnik mi się nawet nie zdąży rozgrzać, staram się jeździć ekonomicznie silnik kręcę tak od 1900-3200 obr/min. i staram sie w miarę szybko wrzucać 5 bieg tak że czasem jeżdżę 60km/h na piątce i wtedy mam coś około 2500obr/min.
Rada poprzednika jest bardzo dobra jak sie nie musi lepiej nie przekraczać 3500obr/min.
Moje srednie spalanie to 7,4-7,7/100km w miescie. Jezdze glownie trase 2x27km w godzinach szczytu niestety. Ostatnio z powodu malej ilosci kasy (baaaaardzo malej :/) jezdze "emeryt style" czyli obroty NIGDY nie przekraczaja 2500rpm, hamuje silnikiem, zawsze dopasowuje bieg do predkosci, bla bla bla, staram sie wolno ruszac, zmieniac pasy byle jechac a nie zatrzymywac sie, itd. i spalanie wychodzi ok 7l/100km (jakies 6,97l/100km, na kolejnym tankowaniu 7,05, na nastepnym 6,90, itd. ogolnie rekord w miescie to 6,70, ale to na Shellu V-power95 :P) Do tego tankuje na Shellu (wiem...teraz salwa smiechu, ze chce oszczedzac a tankuje na najdrozszej stacji...juz wyjasniam), bo po pierwsze - 4.11 gdy na Neste A24 za 4.07 - baaardzo mala roznica, a spalanie na Shellu mam srednio o 0,4l/100km mniejsze niz na tym szajsie z Neste.

I tez pol miasta przejezdzam na "piatce", ale przy 2500rpm to ja mam jakies 80km/h a nie 60... (na oryginalnym liczniku i na tym z GTI)
Peugeot 205 Roland Garros Cabrio
Obrazek
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: Orfister »

Ja mam inne zdanie...
te silniki wcale nie boją się obrotów...a tym bardziej nie są paliwożerne przy wyższych wartościach.
Problem zwiększonego zużycia paliwa zapewne wynika z jakiejś usterki, stawiałbym w pierwszym kolejności na sondę lambda..
może być również rozregulowany zapłon, lub po prostu prozaiczna rzecz - zużyty silnik..
Inną opcją może być po prostu zima i stosowanie "gęstego" oleju, jeżdżenie zimą na krótkich odcinkach tez nie poprawia zużycia.
Dla porównania powiem, że w moim przypadku obserwuję wręcz odwrotne zjawisko od tego który przedstawiacie.
Mianowicie jazda stylem emeryta powoduje zwiększenia spalania o około 1 litr. Przeważnie utrzymuje obroty silnika w zakresie od 2000 - do 4500 ( czasem dużo dalej, ale są to sporadyczne przypadki ).
Przy dość żwawej jeździe w trybie mieszanym 9 pół na pół miasto/trasa) pali mi 8-9 litrów ,.... ale LPG
tak wiec proponuję poszukać przyczyny w jakiejś niesprawności..
Nie twierdzę, ze styl jazdy jest bez znaczenia, twierdze natomiast ze silniczki TU nie zużywają więcej paliwa jeśli się je ostrzej traktuje.
roland.g

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: roland.g »

Kilka dni temu napisałem maila do klubowicz klubu Peugeot 205, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi, a na dodatek zapomniałem jego login. Umiescil na swojej stronie, ze wie jak zmniejszyc zuzycie wlasnie w 1.4... Mial chyba wlasnie XS
bez_polotu
Junior
Posty: 311
Rejestracja: 12 lip czw, 2007 11:42 pm
Posiadany PUG: 406 TS6
Numer Gadu-gadu: 0

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: bez_polotu »

DJPreZes pisze:
I tez pol miasta przejezdzam na "piatce", ale przy 2500rpm to ja mam jakies 80km/h a nie 60... (na oryginalnym liczniku i na tym z GTI)
No masz racje drobna omyłka miało być 2000obr/min. W każdym razie do póki benzyna nie będzie po 3zł za litr to stylu jazdy nie zmienię po za tym nie wiem czy słusznie ale myślę że ekonomiczna jazda mniej zużywa silnik... jeśli się mylę to mnie naprostujcie...
"The Greatest Thing You Will Ever Learn, Is Just to love, and Be Loved in Return."
Awatar użytkownika
Michal gti
Uzalezniony
Posty: 897
Rejestracja: 06 cze pt, 2003 4:32 pm
Posiadany PUG: 205 rallye, 205 GTi, 205 CTi, 205 RG Cabrio, 205 MultiVan, 306 GTi6, 505 GTi, 304 cabrio, 304 coupe
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: Michal gti »

Niskie obroty, niskie ciśnienie oleju.
Za niskie obroty mogą być bardziej szkodliwe dla silnika niż wysokie.
Orfister pisze:Mianowicie jazda stylem emeryta powoduje zwiększenia spalania o około 1 litr
również spotkałem się z taką opinią.
Awatar użytkownika
moralez
Peugeot 205 Master
Posty: 4911
Rejestracja: 30 sie wt, 2005 3:42 pm
Posiadany PUG: 205......T8, 205 GTI 1.6
Numer Gadu-gadu: 2955602
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: moralez »

napewno powoduje odkladanie sie osadow, nagarow itp wiec na dluzsza mete raczej moze zwiekszyc spalanie 8) co do zuzycia to mysle korzystniej jest kiedy silnik pracuje na obrotach kiedy osiaga najwiekszy moment obrotowy, bo jest mu najlzej napedzac auto

p.s krew mnie zalewa jazda w stylu 1000 obr (30 sekund) 1500(30 sekund) prawie 2000 i nastepny bieg, silnik ledwo ciagnie ale co tam male obroty male spalanie 8)7 8)7 8)7 8)7
Awatar użytkownika
cejot
Forum Admin
Posty: 3561
Rejestracja: 23 kwie pn, 2007 1:37 am
Posiadany PUG: 205 Automatic, 205 El Charro, 205 ...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: cejot »

a silnik TU3M, o ile się nie mylę, osiąga największy moment obrotowy koło 4000rpm :)

i gdzieś na forum czytałem, że aby było oszczędnie to silnikiem należy hamować powyżej 2000rpm
Jedź na biegu, żyj na luzie... :)

-----
205 '91 Automatic | 205 '92 El Charro | 205 '94 La Moisissure
cyborg
Uzalezniony
Posty: 994
Rejestracja: 14 lut pn, 2005 3:25 pm
Posiadany PUG: Ex 205 XS 1,4 75 KM
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: Brodnica

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: cyborg »

Witam! Mam 205 XS na silniku 1,4 od 4 lat i jak go kupilem to mialem podobne problemy. Radze po pierwsze wymienic termostat-po pewnym przebiegu on po prostu sie zuzywa lub psuje (bardzo czesto przepuszcza plyn bedac w stanie zamknietym), co powoduje niedogrzanie silnika i oczywiscie wieksze spalanie. Nastepnie wymiana filtra powietrza-sprawa oczywista, zanieczyszczenie = wiekszy opor przeplywu powietrza = mniejsza jego ilosc zasysana = wieksze spalanie benzyny (gazu).. Wymiana swiec i czyszczenie stykow rozdzielacza rowniez pomoze a na pewno nie zaszkodzi:) Lambde zostawilbym na koniec, jednak warto ja sprawdzic u elektromechanika. Oczywiscie styl jazdy rowniez ma wplyw, oryginalna instrukcja obslugi objasnia na rysunkach ze jazda z predkoscia 120 km/h jest bardziej ekonomiczna niz jazda 90-tka, jednak probowalem i jest dokladnie odwrotnie:)
Archer
Junior
Posty: 300
Rejestracja: 14 cze śr, 2006 4:41 pm
Posiadany PUG: 205 XS 1,4 TU3M, 205 Mutato (automato-manualo-berlingo-306-405tka)
Numer Gadu-gadu: 0
Lokalizacja: rawa vs wawa

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: Archer »

:)w instrukcji jest że ekonimiczniej jest jeździć 90:)
cookie monster -- 205 XS , 205 1,6 hybryda ( automato-berlingo-405tko)
Awatar użytkownika
Orfister
Moderator
Posty: 5717
Rejestracja: 06 wrz śr, 2006 8:36 am
Posiadany PUG: Peugeot 205 CTI
Numer Gadu-gadu: 2690638
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: Orfister »

Silnik ma najbardziej optymalne warunki pracy w punkcie największego momentu obrotowego - w opisywanych silnikach przypada właśnie na 4000 obrotów. W XS, GT, Winner, te obroty na piątym biegu odpowiadają prędkosci 120 km/h.
Stąd jazda z prędkością 90 km/h jest mniej ekonomiczna niż 120/km/h
A w instrukcji zadbano o bezpieczeństwo, by przeciętny zjadacz żabich udek po przeczytaniu instrukcji wolniej jeździł.. - no bo przecież piszą ze ekonomiczniej... 8)7
Awatar użytkownika
Banita
Peugeot 205 Master
Posty: 4993
Rejestracja: 15 gru czw, 2005 7:46 pm

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: Banita »

A pomyslales moze, ze opor powietrza nie roznie liniowo i wypadkowa optymalnego momentu, optymalnego oporu powietrza i predkosci moze wypadac wlasnie przy 90km/h? :wink:
Awatar użytkownika
Małysz
Uzalezniony
Posty: 815
Rejestracja: 09 maja śr, 2007 11:08 pm
Posiadany PUG: 307 2.0 90HDI; dawniej 205 GT 1.6 i 1.8D
Numer Gadu-gadu: 4121955
Login tlen: adamdrozdzu
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Zmniejszenie zużycia benzyny

Post autor: Małysz »

No właśnie opór powietrza ma tu duże znaczenie.
Poza tym wszystkie samochody w dawnych czasach, gdy mierzono fabrycznie spalanie metodą 90/120/miasto miały niższe zużycie paliwa przy 90 km/h, niż przy 120.
ODPOWIEDZ